نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های بهبود و درمان بیماریهای است که از عملکرد غیر نرمال قسمتهای مختلف مغز ناشی شده اند.

در حال حاضر در هزاران مرکز در آمریکا و اروپا جهت درمان، اختلالات سیستم توجه، بیش فعالی، افسردگی، اضطراب، میگرن و سر دردهای مزمن از نوروفیدبک استفاده می شود.

هر کدام از این مشکلات محصول تغییر در ساختار و در نتیجه تغییر در امواج نرمال مغز هستند.

در فرایند آموزش مغز با نوروفیدبک شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و حسگری که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند.

شما با دیدن یک بازی روی صفحه مانیتور بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید که تحت تاثیر امواج مغزی شما کنترل می شود. می توانید با خود تنظیمی به کنترل بازی و در نتیجه بهبود امواج مغزی خود بپردازید.

 

دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد بازی با امتیاز مناسب پیش خواهد رفت ،به این ترتیب مغز شما یادمی گیرید که امواج حالت نرمال مغز را تولید کند.

مغز شما پس از تمرین و تکرار، ارتباطات نورونی قدرتمندی را بوجود آورده و حفظ خواهد کرد.

طی جلسات درمان، ساختارهای مغزی معیوب بوجود آورنده این مشکلات به حالت نرمال بر خواهند گشت.

در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

در واقع نوروفیدبک شما را قادر به تنظیم دنیای درون مغزتان می کند.

علاوه بر این متخصصین روانشناس بالینی و روانپزشک ما در مرکز به شما خواهند آموخت چگونه این تغییرات مثبت را حفظ و تقویت کنید.

 

چرا به نوروفیدبک دوپینگ اخلاقی می گویند؟

در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا (سازمان علوم فضایی آمریکا)، مدیران شرکت های بزرگ و بسیاری از موسسات آموزشی و کادر پزشکی و… جهت ارتقا مهارت های ذهنی و شناختی و بهینه سازی تصمیم گیری، افزایش خلاقیت،تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند، که در آن دارویی مصرف نمی شود.

به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا، تیم آث میلان، بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهنی برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده می کنند.

همچنین نداشتن عوارض جانبی و اثرات سوء برخی داروها و داشتن اثرات درمانی پایدار از دیگر ویژه گی های نوروفیدبک است.

تاریخچه نوروفیدبک:

از سال ۱۹۶۰ تحقیقات بر روی کنترل امواج مغزی توسط انسان آغاز شد.

در سال ۱۹۷۴ پروفسور بری استرمن در دانشگاه UCLA موفق به شرطی سازی امواج مغزی در گربه ها شد.

بعد از آن گزارشها از تحقیقاتی بودند که در ناسا انجام می شدند و بعدها برای افزایش عملکرد فضانوردان و مدیران ناسا مورد استفاده قرار گرفتند.

 

افزایش تمرکز و تقویت حافظه با کمک نوروفیدبک

نوروفیدبک جهت افزایش تمرکز و حافظه در آمریکا و کشورهای پیشرفته قدمتی حدود ۴۰ ساله دارد و در حال حاضر تقریبا تمامی مراکز مهم و موثر دنیا از این روش جهت بهبود کارایی عملکرد مغز استفاده می کنند.

از حدود ۱۵ سال پیش نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بهبود عملکرد و کمک به درمان بسیاری از اختلالات توسط روانپزشکان و متخصصین علوم اعصاب در حال استفاده روز افزون می باشد.

تا به حال صدها مقاله معتبر و قابل استناد بین سالهای ۱۹۸۲ تا ۲۰۲۲ میلادی در مورد نوروفیدبک در دنیا چاپ شده است.

این مقالات نوروفیدبک را در افزایش تواناییهای شناختی، بهبود شاخصهای توجه، فزایش تمرکز، بهبود یادگیری و عملکرد تحصیلی، ارتقا عملکرد ورزشی، افزایش توانایی در موسیقی، کنترل تشنجهای صرعی و افزایش خلاقیت موثر نشان داده است.

همچنین در سالهای اخیر تحقیقات و کار بالینی نگارنده به طراحی پروتکلی جهت بهبود عملکرد هوش در گروههای هدف ۶ تا ۱۴ سال انجامیده است.

 

نویسنده: دکتر جواد روشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *